Bezbarwny tusz do rzęs – do czego służy i czy warto go mieć

Bezbarwny tusz do rzęs – do czego służy i czy warto go mieć

Tusz do rzęs jest najpopularniejszym kosmetykiem do makijażu. Nic zatem dziwnego, że oprócz tradycyjnej, czarnej maskary i jej delikatniejszej, brązowej wersji istnieje wiele jej odmian kolorystycznych. Producenci tuszów do rzęs wydają również wersję, będącą niejako w opozycji do wszystkich barwnych maskar – czyli bezbarwny tusz do rzęs. W jakim celu go stworzono? Czym jest i do czego służy transparentna maskara? Czy warto zainwestować w taki produkt? 

Bezbarwny tusz do rzęs – co to takiego?

Transparentna maskara to nic innego, jak przezroczysty żel, opatrzony w tradycyjną, włochatą spiralkę i wtłoczony do (najczęściej również przezroczystego) pojemniczka. Bezbarwna maskara nie ma koloru, więc nie ma właściwości intensyfikujących rzęsy. Makijaż wykonany nią jest właściwie niewidoczny i pozwala osiągnąć efekt tzw no makeup. 

Bezbarwny tusz do rzęs – co zawiera i jakie ma przeznaczenie?

Bezbarwny tusz do rzęs jest oczywiście pozbawiony pigmentów, a zamiast tego zawiera składniki pielęgnujące rzęsy (witaminy, keratynę, biotynę itp). W założeniu jest mu zatem bliżej do odżywki niż do maskary. Bezbarwny żel nałożony na maleńkie włoski może też stanowić bazę pod tradycyjną maskarę. Stosowany w takiej funkcji ma wspomóc budowanie objętości rzęs. Po bezbarwny tusz do rzęs kobiety sięgają również w momentach, kiedy boją się, że tradycyjna czarna maskara nie wytrzyma np. łez, potu podczas intensywnych ćwiczeń, wizyty na basenie lub wyjątkowo niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Bezbarwny tusz do rzęs – czy warto go kupić

Kobiety lubią mieć ładne i zadbane rzęsy i wiele z nich zapewne nieraz zastanawia się, czy transparentna maskara będzie dobrym zakupem. Czy dzięki niej rzęsy się wzmocnią i odżywią? Czy makijaż będzie wyglądał lepiej?

1. Bezbarwny tusz do rzęs jako primer pod czarną maskarę – w domniemaniu jest dobrym pomysłem, ponieważ transparentna maskara ma zbudować objętość włosków, dzięki czemu zwykły tusz ma już łatwiejsze zadanie. Niestety nie każdy bezbarwny żel współgra z tradycyjnym tuszem i zamiast pogrubiać rzęsy – tworzy w duecie tzw. efekt pajęczych nóżek. Dwa odrębne produkty mogą również sprawić, że maskara o wiele szybciej się skruszy lub spłynie z rzęs. Dużo lepszym rozwiązaniem jest kupić tusz, który doskonale radzi sobie podczas makijażu i nie potrzebuje żadnego „wspomagacza”, a każda kolejna warstwa wygląda dobrze i doskonale intensyfikuje wygląd włosków.

2. Bezbarwny tusz do rzęs jako odżywka – ochrona rzęs za pomocą transparentnej maskary, która stworzy na powierzchni włosków niewidzialny filtr… brzmi dobrze, ale taka opcja również ma niestety swoje ciemne strony. Żel, z którego stworzona jest transparentna maskara często oprócz odżywczych składników zawiera szereg silikonów, alkoholi i substancji zwiększających trwałość kosmetyku. Nie tylko mogą one uczulać, ale również stoją w opozycji do wszystkich odżywiających włoski mikroelementów i witamin. Mówiąc najprościej: bezbarwna maskara w równym stopniu pomaga, co szkodzi rzęsom. Żelowa maź może również wysuszać włoski i sprawiać, że stają się łamliwe: wszystko to za sprawą struktury (żel), który zasycha i zastyga na rzęsach nadmiernie je usztywniając.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup dobrego tuszu do rzęs, który oprócz doskonale czarnych pigmentów zawiera również wysokiej klasy składniki odżywcze, które poprawiają kondycję rzęs i ochraniają je przed zniszczeniem. Skład takiej maskary jest dobrze przemyślany, a składniki odżywcze współgrają ze sobą i są dobrze zestawione, aby zapewnić rzęsom odżywienie, perfekcyjny wygląd i nienaganny makijaż

3. Bezbarwny tusz jako bezpieczna alternatywa dla tradycyjnej maskary. Jak już wspomniano wcześniej – wiele kobiet nakłada przezroczystą maskarę po to, aby przynajmniej odrobinę podkreślić rzęsy, bez ryzyka smug i plam. W tej kwestii transparentny tusz do rzęs również niestety przegrywa z wodoodpornymi maskarami lub tradycyjnymi tuszami o dobrym składzie. Maskara wodoodporna zapewnia bowiem nie tylko trwałość w makijażu, ale również o wiele ładniej wytuszowane rzęsy.

Bezbarwny tusz do rzęs jest zatem zakupem, nad którym lepiej dobrze się zastanowić i poszukać innych, lepszych rozwiązań. Transparentna maskara sprawdza się bowiem tylko w jednej roli: jako żel do układania brwi i dyscyplinowania włosków. Panie, które mogą się pochwalić gęstymi i grubymi brwiami z pewnością polubią naturalny efekt, jaki zapewni brwiom bezbarwny tusz do rzęs.